fbpx

Muvaffakuddin Abdullah b. Ahmed İbn Kudâme El-Makdisi

موفق الدين أبو محمد عبد الله بن أحمد بن قدامة بن مقدام، العدوي، القرشي، المقدسي، الجمَّاعيلي، ثم الدمشقي، الصالحي أحد أئمة وشيوخ المذهب الحنبلي.

Biyografisi:

Muvaffakuddin Abdullah b. Ahmed İbn Kudâme El-Makdisi

MS 541 / 1146-1147’de Filistin’deki Nablus çalışmasından Jumail’de
(bugün Jamma’in olarak) doğdu ve o yıl ikinci Haçlı Seferi
Fransa’nın Louis VII’si ve Almanya’nın Conrad III’ü
tarafından yönetildi ve sekiz yıl sonra Haçlılar
Filistin’i devraldı ve Ahmed bin Kudame göç etti Ailesinin Şam’a gelmesiyle Abdullah,
Şam’da, sonra da kuzeniyle birlikte kendisinin kuzeni Hafız Abdul-Ghani El-Makdisi.

El Ahkam belediye başkanı ve 600 yılında ölen büyük Hadis ve Bağdat Şeyhleri ​​üzerinde çalıştıkları bilgi birikimi aradı. Al-Muwaffaq el-Maqdisi, Hanbali düşünce okulu, belediye başkanı, maskeli ve İmam Ahmed bin Hanbal’ın yargı alanında yeterli olan yararlı eserleri ile büyük bir hizmettir. Salah al-Din al-Ayyubi, 583 AH / 1187AD yılındaki Muharrem ayında Filistin’i kurtarmak için İslam ordularını sürünce, Şeyh İbn Kudame, bu orduların ön saflarındayken, Allah, Al-Mashi’nin Franks Kralı, Geoffrey ve onların emirleri, Arnat ve Şeyh İbn Kudame, Tiberias, Acre Nazareth, Caesarea, Saffuriyya, Tasnir ve Saida’nın Salah al-Din’e 29 Jumada I’in kurtarılmasında, Aşkelon’un kurtuluşuna ve Cuma gününün Febab’a gönderildiği ve El-Din bin Mahmud Zangi ve Şeyh İbn Kudamah kırk iki yaşındaydı ve zamanını Tanrı uğruna öğretmek ve cihad arasında geçiriyordu ve yetmiş dokuz yaşına geldiğinde Şam’daki Tövbe Mezarı’na gömüldü.

Onun karakteri:

Muvaffakuddin Abdullah b. Ahmed İbn Kudâme El-Makdisi ‘nın karakteri, kişiliğinin gücünü, düşüncesinin mükemmelliğini, görüşünün bağımsızlığını, içgörüsünün etkisini ve inancının bütünlüğünü gösteren yazıları aracılığıyla ortaya çıkar. Önce Irak’a sonra Şam’a döndü.

Ölümü:

Muvaffakuddin Abdullah b. Ahmed İbn Kudâme El-Makdisi

620 AH’de Ramazan bayramında öldü ve Al-Mazfari Camii’nin arkasında Kaseyün Dağı üzerinde Şam’a gömüldü.
Şam ona büyük bir cenaze töreni verdi.

Gösterilen sonuç sayısı: 4

Sohbet Başlat
Merhaba,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz.